[Szakáts István felvétele, 1943. Forrás: Azopan Fotóarchívum / Szakács V. Sándor]
[Szakáts István felvétele, 1943. Forrás: Azopan Fotóarchívum / Szakács V. Sándor]
Suta-fenyvesi melegedőház és síugrósánc
„Ez a fenyvesekkel boritott szép és változatos hegy predesztinálva van arra hogy városunknak ne csak kiránduló, hanem üdülő helye, sporttelepe legyen télen-nyáron...”
Az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) Csiki Alosztálya „foglalkozott továbbá a Sutában épitendő nagy ugrósánc és melegedőház tervével, amelynek szakszerü felmérését, tervezését stb. Schmidt József mérnök, választmányi tag vállalta.”
[Név nélkül: Megalakult az Erdélyi Kárpát Egyesület (E.K.E.) Csiki Alosztálya – Csiki Lapok, 1934. április 1.]
„Már megemlékeztünk arról az örvendetes épitkezésről, amelyet az EKE. csikszéki osztálya indit be Csikszereda város közeli kedvenc kiránduló helyén, a Sutában. Ez a fenyvesekkel boritott szép és változatos hegy predesztinálva van arra hogy városunknak ne csak kiránduló, hanem üdülő helye, sporttelepe legyen télen-nyáron sőt idővel »villanegyede« is. Rohamosan fejlődő si-sportunk, de főkép városunk közvetlen közelében fekvő ideális dombos terepünk (Somlyótól le Zsögödig) megkövetelik, hogy egy megfelelő si-ugrósáncunk és mellette egy tetszetős és kényelmes melegedő házunk legyen, amely a sizőinknek otthonává, központjává és fejlődő idegen forgalmunknak fontos szervévé válik.
Előző felhivásunkat ugy városunkban, mint a csiki községekben méltó megértéssel fogadták. Pénzbeli adományokon kivül természetben a következő támogatást küldték: Szabó Dezső a szükséges kátrányszigetelő lemezeket, Fried Miklós 1 köbméter deszkát és vakoló léceket. Herschkovits K. (Karczfalva) 1 köbm. deszkát, Dr. Karda Ferenc (Sztdomokos) több köbm. deszkát és épületfát, Albert Vince (Gyimesbükk) 2 köbm. desszka, Czáka Béla és István kitermelésre követ, fuvart és egyéb segitséget. (Folytatjuk.) — Felkérjük városunk fuvartulajdonosait, hogy ebben a mindnyájunkat érdeklő idegenforgalmi akcióban ingyenes fuvarral segitsék csikszéki osztályunkat.”
[Név nélkül: Megindulnak a munkálatok a Sutában – Csiki Lapok, 1934. szeptember 23.]
„A Suta dombján élénk munka folyik. Kalapácsütések zaja visszhangzik a máskor oly csendes fenyőerdőben... Épitik a si ugrósáncot és a melegedő házat... Milyen jo, milyen kedves!... Ha leesik a hó és bevonulunk hosszu-hosszu időre a szobába, lesz mégis egy hely, ahová időnként kirándulhatunk.”
Kimehetünk majd megbámulni a fehér zuzmora köntösben pompázó gyertyaszál-szép fenyőket, melyek örök álomról susognak édes zsolozsmákat... Kimehetünk majd, hogy gyönyörködjünk sielő leányaink és fiaink életet sugárzó piros arcáiban, szép mutatványaikban... Milyen jo lesz ott! Fütött helyiség áll rendelkezésre, ahol meg lehet pihenni, talán el is lehet fogyasztani egy forró teát s egy-két óra kellemes emlékeivel térhetünk ismét haza, hogy tovább kinlódjuk az élet robotját...
Mikor csattog a kalapács, muzsikál a fürész ott a Suta dombján, lehetetlen hálával és szeretettel ne gondolni az E. K. E. csiki csoportjának lelkes vezetőire, akik időt és fáradságot nem kimélve, összeszedték, összekoldulták az épitéshez szükséges anyagot. Hála és elismerés illeti első sorban Csikszentlélek község nemesen gondolkodó közbirtokosságát, amely megértő lélekkel tette lehetővé, hogy a tulajdonát képező erdőben megépülhessen az ugrósánc és melegedő ház, sőt jelentékeny épületfa adományozásával is elősegitette a szép terv megvalósulását. Nincs kétségünk abban, hogy hasonló jó szivvel és lelkesedéssel karolják fel az eszmét a szomszéd közbirtokosságok is, igy a várdotfalvi, a csobotfalvi, csomortáni, honnan az épitő-bizottság szintén vár segitséget de megvan minden remény arra, hogy a legközelebbről érdekelt Csikszereda közbirtokossága sem marad a többiek mögött, mikor a város sportkedvelő közönségére és az idegenforgalom fokozására annyira fontos alkotásról van szó.
De hála és elismerés illeti azokat a cégeket, kereskedőket, iparosokat és magánosokat, akik természetbeni vagy pénzbeli adományaikkal lehetővé tették, hogy szól a kalapács a Suta dombján, amely kalapácsütések minden bizonnyal eljutnak azok füleibe is, akik még nem vették ki részüket a nagyszerű gondolat megvalósitásából. Mert erre nagy szükség van. A begyült pénz és anyag nem elég a terv teljes végrehajtásához. A rendelkezésre álló anyag és pénz csak arra elég, hogy egy melegedő szobát és egy előszobát épitsen meg a vezetőség s az épületet csak ideiglenes tetőzettel fedje be. A terv szerint még két helyiség és egy konyha kell megépüljön. Ehhez szükségesek a további pénz és természetbeni adományok.
Hisszük és reméljük, hogy a további adományok sem maradnak el. Hisszük és tudjuk, hogy ma mindenki tisztában van egy ilyen alkotás jelentőségével.
A Suta dombján serény munka folyik. Épül a si-ugrósánc és melegedőház. Segitsünk befejezni a munkát, amely annyi széppel, jóval és reménnyel kecsegtet.”
[Név nélkül: Épül... – Csiki Lapok, 1934. október 7.]
„„Az E. K. E. csikszéki osztálya hálásan köszöni a sutai si-ugrósánc és melegedő ház épitésére felajánlott természetbeni és pénzbeli adományokat.
És pedig: Köszönjük a szentlélek–fitódi közbirtokosságnak, hogy a szükséges területet és 40 szál fenyőfát rendelkezésünkre bocsájtotta. – Köszönjük azt a jóakaratu megértést nemes célkitüzéseinkkel szemben, amit a közgyülésen tanusitottak. – Köszönjük László Sándor fitódi tanítónak és Salló János zsögödi gazdálkodónak, hogy engedélyt adtak arra, hogy kaszálójukon keresztül fuvarozhassuk a szükséges anyagot. – Köszönjük Lukács Ferenc csiksomlyói kályhamesternek, aki az egyeskői menedékház kályháját is teljesen dijmentesen épitette, hogy most is megértő szivélyességgel ajánlotta fel a sutai ház tégla kályhájának dijmentes felépitését. – Köszönjük továbbá: Nagy Galaczi József zsögödi butorgyárosnak a bejárati ajtó ingyenes készitését a faanyaggal együtt. – Dr. Nagy András orvosnak és Frank Miklós mérnöknek az ingyenes autó-fuvarokat. Gáspár József és Seiwarth Rezsőnek két-két szekér fuvart. – Pénzbeli adományt adtak: Dürr Gyula, Vámszer Géza 500-500, Seiwarth László, Schmidt József 250-250, Naske Alajos 200, Tarsay Sándor, Dr. Kösztler Arthur, E. K., Szakács Viktor, Gáspár Árpád, Potoczki József 100-100 lej. Eddigi gyüjtésünk eredménye 2300 lej. (...)
Vasárnap egész nap az egyesület turista tagjai a Sutában munkanapot tartanak.”
[Név nélkül: Adományok a Sutában épülő házra – Csiki Lapok, 1934. október 7.]
„A Suta-fenyvesi első síugrósánc legfiatalabb építője, Basa Károly 1921. június 16-án született. Rendkívül jó emlékezőképességének tudható be, hogy megörökíthető annak a nyolc jókezű ácsmesternek a neve, akik ha nem is közvetlenül, de komoly hozzáállásukkal nagyban hozzájárultak a csíki síugrósport elindításához. Úttörők voltak.
Az építkezési vállalkozó Pusztai András (a mai Coşbuc utca 77 sz. alatt lakott) bogos fába vágta fejszéjét, mert egy addig soha nem látott, teljesen új létesítményt kellett építeni. (...) Az ácsok kivétel nélkül csíkszentlélekiek: György András, Molnár Lajos, Márton Balázs, Gáll Dénes, Karacsi Ferenc, Karacsi Kálmán és az akkor még csak 18 éves Basa Károly.
A létesítmény minden alkotóeleme gömbölyű fenyőfából készült. (...) Hogy a felugrólejtő magas szerkezete időtálló legyen, négy betonlábat öntöttek. Ezek a mai napig is láthatók, de sajnos, csak mint rossz emlékek. E betonlábakat középen üresen képezték ki, hogy a később összeácsolt tartóoszlopokat ezekbe beleillesszék.
Az oldalfalak felállítása volt a legnehezebb feladat. Egy »gránit« segítségével (akkori megnevezés: két hajtókarral ellátott kis emelőszerkezet) talpra állítottak két ellentétes oldalfalat, azokat kikötötték, majd ugyanez a művelet ismétlődött a következő két oldalfallal is. Ezeket minden oldalon hosszú kovácsolt és a végén menetelt csavarokkal fogatták össze. Basát – lévén a legfiatalabb, és éppen koránál fogva a legbátrabb is – nevezte ki az ácscsoport e nehéz és veszélyes feladat elvégzésére. Számára egy deszkát készítettek, épp olyant, mint amilyen a hinta ülőkéje, és kötélen »felcsőrölték«, hogy az összekötőfát, szaknyelven a fogót, ezekkel a csavarokkal rögzítse. Nyolc ilyen fogófát építettek be a falak közé. Csak ezután ácsolhattak állást, hogy a további munkálatokat biztonságosan lehessen folytatni. A felugrólejtőt tartó ácsolat magassága 25 m volt.”
[Péter Ferenc: Kik építették az első Suta-fenyvesi síugrósáncot – Hargita Népe, 1999. február 16.]
„Az E. K. E. csikszéki osztálya hálásan köszöni ugy a természetbeni, mint pénzbeli adományokat, amelyek lehetővé teszik a sutai tervünk megvalósulását.
Anyagban beküldött adományok a következők: Grünberg Mátyás 100 drb gyalult deszka, Lempert & Gorowitz 45 szál cólos deszka, Szabó Dezső 20 méter kátránypapir, Karda Testvérek és Bogyó János Csikszentdomokos 35 drb gyalult deszka, 120 drb széldeszka, 450 drab 2 mtr. léc és fuvar Szentdomokosról, Gáspár József mészoltó bárka és fuvar, Benkő és Száva fatelep 80 fmt. szarufa és 40 szál deszka. – Eddigi pénzbeli gyüjtésünk volt 2300 lej, ujabb adományok: A. P. 500 lej; Dr. Györgypál Domokos, Dr. Nagy András. Dr. Orbán Mihály, László Ignácz 100-100, Borcsa Gergely, Opra Benedek 50-50. – Eddigi gyüjtésünk végösszege 3300 lej.”
[Név nélkül: Adományok a sutai ház javára – Csiki Lapok, 1934. október 14.]
„Természetben beérkezett: 150 drb féltégla a kályha részére, Balázs András Zsögöd; dr. Pál Gáborné egy csiki festékes szőnyeg falvédőnek. Herschkovits Károly és ifj. Orbán József fürészgyárosoktól Karczfalva 1-1 köbméter 28 mm. deszka. Dr. Karda István egy székely szőnyeg. Pénzbeli adományok: dr. Balássy Kálmán, dr. Felcser Béla és C. Popescu erdőmérnök 200-200; dr. György Gábor, dr. Veress Sándor, Szántó Albertné, dr. Erőss Péter és Vogel Jakab 100-100; Imets Ákos, Domokos Sándor és Eigel Mihály 50-50; Karda Mariska és X. Y. 40-40 lej. Eddigi gyüjtésünk végösszege 4630 lej.”
[Név nélkül: Adományok a Sutában épülő ház javára – Csiki Lapok, 1934. október 21.]
„Az E. K. E. csikszéki osztálya ez uton is hálásan köszöni a helybeli »Utászzászlóalj«-nak a sutai si-ugrósánc épitése érdekében eszközölt többrendbeli földrobbantását, mert e költséges és fáradságos munkálatok által nemcsak megkönnyitették, hanem jóval olcsóbbá is tették a si-sáncnak épitését és a tél beállta előtti-befejezését.
– Köszönjük elsősorban Ionescu őrnagy, zászlóaljparancsnok urnak, aki ritka jóindulattal kérésünket már első percben méltányolva, megigérte támogatását és minden tőle telhetőt meg is tett. Köszönjük a sportbarátságáról ismert Bresztovszky kapitány ur megértő támogatását és fáradozását, továbbá a robbantást levezető Ionescu kapitány és Román főhadnagy uraknak. – Végül, de nem utolsónak hálánkat fejezzük ki Kreysa Victor ezredes ur jóakaratu közbenjárását ügyünk sikere érdekében. Adná a jó Isten, hogy e példaadó támogatás városunkban sok követőre akadna!”
[Csiki Lapok, 1934. november 11.]
„A sutai ház és si-ugrósánc épitkezéséhez az alábbi természetbeli adományok érkeztek, amelyet hálásan köszön az E. K. E. csikszéki osztálya.
Antal Elemér 35 klgr. festék és a mennyezet festésének dijtalan munkálata. Festési munkálatok még: Szentpéteri László, Muzsnay Sándor, Kovács Ferenc, Nedelka János és ifj. Csiki János. Sz. Cseh Istvántól egy nagy vasrács. Puskás Dénes dijtalan lakatos munka. Czell sörgyár egy dobkályha és egy érckályha. Bermann-cég 2 kg. porfesték. Deák Árpád dijtalan lakatos munka (ablak vas-rács). – Megvételre keresünk egy közepes nagyságu takarék tüzhelyet kéz alatt.”
[Csiki Lapok, 1934. december 2.]
„Dr. Balássy Kálmánné egy fütő vaslemez. Kis Ferenc dijtalan festés. – Pénzbeli adományok: Dr. Kösztler Arthur 360 lej, Dr. Zakariás Bálint, dr. Verzár Mór, Dr. Kolumbán József 100-100 lej, Csiszér Károly és Buszek Gyula 50-50 lej, Vischer János 40 lej, K. J. és A. J. 20-20 lej.”
[Név nélkül: Adományok a „Sutai ház” javára – Csiki Lapok, 1934. december 9.]
„Természetben: Csikszereda város 45 m2 aszfaltozást a ház padozatán. Taploczai közbirtokosság 15 szál épület fát. Diamantstein üvegkereskedő Marosvásárhelyt 8 m2 ablaküveget. Löffler Marcell gyógyszereket. Losonczy Gyula gépész ingyenes mozigép kezelést. Tőke Béni egy szekér fuvart, Balázs András egy szekér agyagot. Eddigi pénzbeli adomány 8725 lej. Ujabb: Frank Miklós 500 lejt, P. A. 200 lejt, Ajvász gyógyszertár és özv. Fejér Sándorné 100-100 lejt, Dr. Buzás József 40 lejt. Összesen 9665 lej. ”
[Név nélkül: Adományok a sutai házra és si-ugró sáncra – Csiki Lapok, 1934. december 15.]
„Osztatlan öröm és áldozatkészség kisérte eddigi sutai épitő munkájában az E. K. E. csikszéki osztályát. A város közönsége az őszi sáros idő dacára kiránduló hellyé avatta a nagymérvű épitkezés helyét, ahol a mostanig elvégzett munka 85000 lejen felüli értéket képvisel.
A ház földszinti része ideiglenes tető alatt készen áll, mig az ugrósánc 10 m. magas lefutó állványával kérdőjelként mered az ég felé, érdeklődvén, hogy emberek mi lesz? 5000 lej miatt a város ifjuságának közkedvelt téli sportja ezen a télen szünetelni fog? A pénzhiány ha ilyen munkáról van szó nagy szükkebblüségre vallana. A város közönsége egy lendületes összefogással elő kell hogy teremtse a hiányzó összeget. – Itt egy intézményről van szó, melynek mindenki erkölcsi és anyagi hasznát látja, ha befejezett egésszé válik, de valamennyiünk tehetetlenségére vallana, ha nem fejeződne be. Ez az épitkezés a város ifjuságáé, akiket erős sportmunkára, versengésre, egészséges lelket és testet edző szórakozásra lelkesit vagy befejezetlenségével elkedvetlenit és a kávéházak füstös és lelkileg unalomköd ülte levegőjébe hajt. – S. O. S. A város mindkét nembeli ifjusága a tehetősebb hölgyek és urak segitségét kéri. Mentsétek meg lelkeinket egy kis adománnyal, hogy mi is ép testben ép lélekkel munkálhassuk a jövendőt!”
[Név nélkül: Beszüntették a munkálatokat a Sutában – Csiki Lapok, 1934. december 15.]
„A Csiki Lapok mult heti számában cikk jelent meg, mely szerint »beszüntették a Sutában a munkálatokat«. – E hirnek hatása alatt sportbarát körökben megmozdultak és segitségére siettek a Csiki Turista Egyesületnek ugy adományokkal, mint kölcsönökkel s igy lehetővé vált e nagy épitkezésnek rövid időn belül való befejezése. Ismételten adományoztak: Nagy Imre 1000 lej, X. Y. 600 lej, Dr. Györgypál Domokos és Frank Miklós 500–500 lej. Más adományok: Dr. Adler Miklós 100 lej, Alter Izsó kereskedő 30 lej. – Végül köszönetet mondunk Lukács Ferenc kályhamesternek, aki példátadó áldozatkészséggel teljesen dijtalan egy nagy kandallószerü tégla kályhát épitett a melegedő házba.”
[Név nélkül: Adományok a sutai ház és si-ugrósánc javára – 1934. december 22.]
„»Székely Fa« fakitermelő r.-t. 500 lej, Gáspár Árpád 50 lej. A csikszeredai közbirtokosság 25 szál epületfa, Szeiwarth László 5 fénykép nagyitás. Herz [?] Tibor vaskapcsok és csavarok készitése. Krausz László (Szentdomokos) 186 lej értékü anyagot.”
[Név nélkül: Adományok a sutai ház és si-ugrósánc javára – Csiki Lapok, 1935. január 20.]
„Az E. K. E. csikszéki osztálya szokásos évi sí-versenyét ez idén a Sutában tartja. Február hó 16-án délután 2 órakor futóverseny, február 17-én, vasárnap délután 2 órakor ugró- és akadály-versenyét. A versenyre igen sok város egyesületei igérték részvételüket, főképp a brassói országos ugró bajnokok, akik az uj-sáncot próbálják ki. Részletek megtudhatók a Dürr bőrkereskedésben.”
[Név nélkül: Sí verseny Csíkszeredában – Csiki Lapok, 1935. január 27.]
„Az elmult vasárnap, január hó 20-án, délután szerény keretek között tartotta az E. K. E. a Sutában házavatóját, amelyen a csikszentléleki közbirtokosság is szép számban képviseltette magát. Biró Sándor csikszentléleki plébános szentelte fel a sáncot és a melegedő házat.”
[Név nélkül: Sutai ház és sánc avató – Csiki Lapok, 1935. január 27.]
„...az EKE csiki csoportja befejezte sutai épitkezésének idei tervét. Melegedő és siugrósánc áll a télisportkedvelők rendelkezésére. A Sutában emelkedő, kétségtelen nagyvonalu munka, kézzelfogható bizonysága annak, hogy erős akarattal, párosult kitartással, a lehetetlennek látszót is meg lehet csinálni. Az EKE csiki csoportja krajcár nélkül, szegényen fogott a nyolcvanezer lejt meghaladó épitkezésbe. Kilincselt, kért s az eredmény meg is van. Célját elérte. Február 17-én székelyföldi siverseny keretében adják át hivatásának a sisáncot. Erre az alkalomra az összes székelyföldi és brassói egyleteket meghivták. A nagy szabásu sporttalálkozót si-tea zárja be. ”
[Ferencz Gyárfás: Irni kell róla – Brassói Lapok, 1935. január 28.]
A Suta-fenyői menedékház és ugrósánc, 1935. február
[Seiwart László felvétele.
A felvétel Vámszer Márta tulajdona.
Forrás: Hargita Népe, 1998. május 18.]
„Michna és Solymossy-cég: egy vedret és 24 boros poharat. Karda-üzlet: 6 csuport. Czell cég: 24 liter bort és 1 liter likört. Dürr Gyula : egy 30-as körégő petroleum lámpát adott.”
[Név nélkül: Adományok a sutai ház javára – Csiki Lapok, 1935. február 3.]
„Az E. K. E. csikszéki osztályának évi beszámoló közgyülése február hó 10-én, vasárnap lesz a sutai házban. A közgyülés kezdete d. u. 4 óra, amennyiben kellő számu tag nincs jelen, akkor délután 5 órakor megtartjuk a gyülést tekintet nélkül a jelenlevők számára. A vezetőség.”
[Csiki Lapok, 1935. február 10.]
„Az EKE Csikszéki osztálya február hó 16—17-én tartja meg szokásos évi Székelyföldi siversenyét. A verseny időpontja: Futóverseny február 16 án, szombaton délután 2 órakor, ugró- és akadályverseny február 17-én, vasárnap délután 2 órakor. A verseny helye: Csikszeredától 10 percnyire fekvő Suta nevü hegyoldal, ahol az idén épült fel siugrósáncuk és melegedő házuk.”
[Székely Nép, 1935. február 10.]
„Február 16–17-én si-verseny a Sutában, 17-én, vasárnap este tea-est az Európában. (22 lej.) Az Ugró- és akadályverseny vasárnap délután pont 2 órakor lesz a Sutában. Belépti-díj 10+2=12 lej. Gyermekeknek a fele. A verseny szinhelyéig a mezőn keresztül hóekével utat tisztitottak külön a gyalogosok s külön a szának s autók részére. Tíz brassói országos ugróbajnok részvételével. Ugrani fog Dresznandt Conrad Románia többszörös ugró-bajnoka. 30–40 méteres ugrások láthatók. A vasutigazgatóság Csikszereda állomásának február hó 13–21-ig féláru kedvezményt adott. Ez a verseny az összes székelyföldi megyek si-versenyzőinek találkozója lesz.”
[Csiki Lapok, 1935. február 17.]
Az Erdélyi Kárpátok Egyesület Csíki Alosztálya 1935. február 16-17-én avatta fel a sutai síugró sáncot.
[Csiki Néplap, 1935. február 13.]
Síugró verseny a Sutában 1935-ben
A felvétel nagy valószínűséggel a sáncavató lábszánkó-verseny alkalmával készült.
[Andory-Aladics Zoltán felvétele. Forrás: Facebook / Régi fotók Erdélyből / Nagy Gyöngyvér ]
A si-versenyre összesen 56 más városbeli versenyző és kisérő jött el és pedig: Brassó, Arad, Marosvásárhely, Maroshévíz, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós stb. A verseny a legnagyobb rendben és jó hangulatban folyt le, csupán a közbejött hirtelen olvadás rontotta el kissé a nagy fáradsággal és pénzáldozattal előkészitett verseny sikerét. – Csiki versenyzőink aránylag igen szép eredményeket értek el.
[Név nélkül: A febr. 16–17-iki csikszeredai si-verseny eredményei – Csiki Lapok, 1935. február 24.]
„Miután a sutai ugrósáncon február hó 15-én négyszer ugrottam (30—31 mt.) a sáncról az alábbi szakvéleményt adom: A sánc igen jó arányokban és formában épült, főképp 25–40 méteres ugrások részére.
A sánc inkább közepes ugrók részére, teljesen képzett ugróknak már kicsi. A sánc kis javitással 50–60 méteres ugrások részére könnyen nagyobbitható. – A sánc igen előnyös abból a szempontból, hogy könnyen lehet rajta álló ugrásokat fogni.
Minden sánc más technikát kiván s ezt nem minden ugró találja meg helyesen, mert az ugró előbb jól meg kell ismerje a sáncot.
Igérem, hogy mihelyt elegendő hó esik eljövök és szivesen mutatok be ugrásokat a csiki közönségnek, hogy ezzel is kárpótoljam, miután a febr. 16-iki siversenyen az elolvadt hó miatt, a hónélküli sáncon ugrani életveszélyes lett volna.”
[Dressnandt Konrád, országos ugróbajnok – Csiki Lapok, 1935. február 24.]
Az Erdélyi Kárpát Egyesület Csíkszéki Osztálya elhatározta, hogy „a várostól 10 percnyire fekvő Suta nevű hegy oldalán egy nagyszabású síugrósáncot és melléje egy emeletes, tornácos melegedőházat épít, hogy ezáltal a sísport, amelynek Csíkban nagyszerű tere van, méltó fejlődésnek indulhasson és hogy a Csíkszereda környéki szerencsés terepviszonyok külföldi síelőket is vonzhassanak Csíkba.
1934 őszén a síugrósánc elkészült, a háznak pedig egyelőre csak az alsó részét építettük meg, amely egy nagy és két kisebb helyiségből áll s ideiglenes deszkatetővel van befödve. A ház belseje székely bútorokkal és csiki szőnyegekkel van berendezve.
Az ugrósánc 40–45 méteres ugrásokra is alkalmas. E sánc méretre az ország harmadik sánca, de környékének szépségét (egy fenyves közepén fekszik) és a városhoz való közelségét tekintve, a legelsőnek, sőt egyetlennek mondható. Az egyesület a közeljövőben minden anyagi erejét a sutai ház emeletének felépítésére akarja fordítani. Az emeleten lenne a ház őrének lakása, és a klubhelyiség, amelyet átutazó turisták használnának kedvezményes árért. Igy válna a Suta, azaz Csíkszereda az alcsiki és felcsiki medencének turista- és síközpontjává.”
[Vámszer Géza: A turistaság és síelés kifejlődése Csikmegyében – Turisták Lapja, 1936., 11. szám]
Sutai E.K.E. menedékház, 1937
[Kováts Jenő ügyvédjelölt felvétele. Forrás: Facebook / Ipics-apacs Csíkszereda / Marton Vremir]
„Csiki osztályunk az ősz folyamán megkezdte a sutai menedékház emeletének felépítését.
A szükséges anyagi eszközök hiányában az építkezés csak úgy kezdődhetett meg, hogy az egyesület műszaki tanácsosai, Frank Miklós és Schmidt József mérnökök saját költségükön vállalták az építkezés munkálataival felmerülő összes kiadásokat, míg az egyesületnek csak az anyagbeszerzésről kellett gondoskodnia. A munkálatok már annyira előrehaladtak, hogy december elsejére a ház tető alá került. Az anyagbeszerzési alap gyarapítása céljából november 13-án sikerült teaestélyt rendezett az osztály, ezen a tagokon kivül az egyesület barátai is teljes számmal megjelentek.”
[Erdély, 1938. január – február]
„Egyesületünk csíkszéki osztálya az ősz folyamán rendezett népünnepélye jövedelméből a Suta-fenyőben levő melegedőházának építkezését fejezte be.
Az egyemeletes melegedőház a télire készen várja a sízőket, kik a hatalmas méretű ugrósánc nagyszerű közelségében élvezhetik a fehér téli takaróba burkolózó csíki táj szépségeit. A melegedőház ablakaiból nagyszerű kilátás nyílik Csíkszereda szétszórt házaira, s a környező völgyekben meghúzódó apró székely falvakra, valamint a sízők annyira kedves Kis- és Nagysomlyó hóborította tetőire. A ház emeleti részén hatalmas szállóterem van, ahol nagyobbszámú természetjáró csoport is olcsó elszállásolást és étkezést kaphat.”
[Vámszer Géza: Befejeződött a sutai melegedőház építkezése – Erdély, 1938. november – december]
„A Csíkszeredától 15—20 percnyi járásra fekvő EKE sisáncnál és melegedőháznál Smidt József épitészmérnökkel beszélgetünk, aki dijmentesen tervezte és vezette az épitési munkálatokat.
— 1934. kora tavaszán átláttuk, hogy az EKE csíki csoportja csak ugy tud eredményes munkát kifejteni, ha megfelelő sisánca és melegedő háza lesz a város közelében — mondja. A város közelében fekvő »Sutát« találtuk a legalkalmasabb területnek. Az egyesület vezetősége érintkezésbe lépett a tulajdonos csikszentléleki közbirtokossággal és ötven évre bérbe vette a területet. Még közel 20.000 lej értékü faanyagot is kapott az épitkezés megkezdésére. Elhatároztuk, hogy a város minden társadalmi rétegét megmozgatjuk. Tagjaink minden tehetősebb embert felkerestek. Természetbeli ajándékokban és készpénzben 80.000 lej folyt be és ősszel már készen állott a sisánc és a melegedőház terméskőből épült földszinti helyisége. Az első, nagyszerü lendület után megtorpant a munka. Évek multak el, mig lassan ujabb 40—45.000 lej gyült össze s lassu ütemben eljuthattunk a mostani állapotig. A mély földszinten készen van a silerakónk, nagyobb melegedő termünk, kis konyha és lépcsőház. Az első emeleten az őr szobája s egy nagy, közös hálóterem. Még nincs befejezve az épitkezésünk. Ujabb áldozatokra van szükségünk. Jövő tavasszal be szeretnők fejezni a manzart szobákat és székely butorokkal kell berendeznünk az egész épületet. Reméljük, ezután is kitart mellettünk a közönségünk és megértéssel segiti a terveinket.
— Milyen eredményeket értek el eddig az ugrósáncon?
— Mindenek előtt le kell szegeznem — hangoztatja Smidt mérnök —, hogy két sáncunk van. A kisebbiken 7—16 éves gyermekek ugranak. A leghosszabb ugrás 17 méter volt. A nagyobb, az adott körülmények között óriási költséggel épült sánc ugrás-maximuma 30—35 méter. Kisebb átépitéssel, illetőleg módositással 40—45 méterre lehet fokozni az ugrási lehetőséget. Sáncunknak az a legnagyobb előnye, amivel az ország egyik városa sem dicsekedhetik, hogy közvetlen a megyeszékhely mellett fekszik. A vasuti állomástól gyalog 20 perc alatt a sánchoz lehet érni.
Vámszer Géza főgimnáziumi tanárt, az egyesület elnökét szólitjuk meg.
— Mik a legközelebbi célkitűzések?
— Sok lehetőséget nyujt ez a ház. Jelentősen növeljük az idegenforgalmat. 15—20 embernek lakást és kosztot tudunk biztositani saját fedelünk alatt. Már vannak jelentkezők s az érdeklődés egyre bővül. Nyáron átutazó kiránduló csoportok kapnak jó és olcsó elhelyezést. A tél legkiemelkedőbb eseménye kétségtelenül a székelyföldi siversenyek lesznek. A mult évben Székelyudvarhelyen zajlottak le ezek a versenyek. Csik és Udvarhely vett részt rajtuk. Ebben az évben a többi székely egyesületek is indulni fognak. A vándorserleget az EKE csiki tagozata védi. A serleg tiszta fából készült, ezüsttel diszitett és bélelt, értékes munka. Előreláthatólag a rohamosan fejlődő székelyföldi sisport további haladásának egyik legfontosabb tényezője lesz. Nagy hátrány, hogy nincs téli vasuti kedvezménye Csikszeredának. Több alkalommal hivtuk fel az illetékesek figyelmét, hogy Csikszereda környékén kitünő siterepek, nagyszerű ugrósánc, jég- és ródlipályák állanak a közönség rendelkezésére. Itt van az ország egyik legjobb, több országos válogatott játékossal rendelkező jégkorongütő csapata. Országos, sőt nemzetközi viszonylatban is több esetben jelentős jégkorongütő mérkőzések zajlottak le ebben a téli sportokat nemcsak kedvelő, hanem hozzáértéssel üző városban. A további fejlődés azonban csak az idegenforgalom bevonása és kiszélesitésével képzelhető el. Idegenforgalomra azonban csak akkor lehet számitani, ha utazási kedvezménye lesz a városnak... Még valamit meg akarok jegyezni. Ezt az épületet és sáncot Csikszereda és környéke maroknyi áldozatkész magyar közönsége öntudatos összefogása hozta tető alá. Társadalomkülönbség nélkül siettek az egyesület segitségére és dolgoznak ma is. Megmutatták, hogy lehet és kell eredményesen dolgozni. Mindenki háza ez az épület s legyen örök jelképe a szükségszerü eredményes összefogásnak... — fejezi be Vámszer elnök.”
[f. gy.: Az EKE csiki tagozatának munkájáról beszél Smidt mérnök és Vámszer Géza elnök – Brassói Lapok, 1938. december 1.]
Sutai síugrósánc, 1941 (?)
[„Margit” fényképészet, Budapest-Lillafüred.
A képeslapot Janovits Ildikó és Szabó Zsuzsanna Orsolya gyűjtötték a II. Ipics-apacs, Csíkszereda! honismereti játék során, 2011-ben.]
Síugró verseny 1943-ban
[Szakáts István felvétele. Forrás: Azopan Fotóarchívum / Szakács V. Sándor]
Síugró verseny 1943-ban
Balról a második: dr. Csutak Gábor.
[Szakáts István felvétele. Forrás: Azopan Fotóarchívum / Szakács V. Sándor]
Síugró verseny 1944-ben
[dr. Kováts Jenő felvétele, 1944. Forrás: Fb / Ipics-apacs, Csíkszereda! / Marton Vremir]